HABERLER
Dini Haber

DİN VE SİYASET | KARİKATÜR

Dinlerin nasıl ve neden var olduğunu, insanların kendi toplumlarını yönetmek, oy toplamak, para kazanmak, istediğini yaptırmak, çıkarlarını gözetmek için Tanrı adına konuşup nasıl dinleri uydurup oluşturduklarını anlamak için günümüzde yaşananlara bakmak bile yeterlidir. 5000 yıl bile geçse, her şey aynı olacak.

Önemli, KOL GİBİ uyarı: Bu karikatür taraflı gibi görünse de tarafsızdır, din ve inançları kullanan Mhp, Chp, Hdp, Ffs, Wtf, Kfc, Lwc gibi partiler de olsa onları da acımaz çizerim (ki çizmişliğim vardır) Yani b-k atmayın, yersiz savunma yerine bazı gerçekleri görün ki sömürülmeyin...

Yazan & Çizen: Anu
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »

2 yorum

 1. dinsel yada ideolojik her inanç istismar edilmeye açıktır. birileri istismar ediyor diye inancı temelden inkar etmek ayrı bir handikap... sonuç olarak ortaya koyulan inancın aslına bakmak gerekir... İslam insanlık tarihi boyunca hak ve adalet çizgisini ortaya koymuştur fakat insan faktörü zaman içerisinde politik ve siyasi çıkarlara doğru eğip bükmüştür... karikatür örneğinde olduğu gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın ama hangi din olursa olsun, körü körüne savunmak mantık dışıdır. Bazıları ben ve benim gibi her şeyi sorgulayan kişilerin "çamur attığını" zannedebilir. Fakat gel görelim ki öyle değil. Din her zaman siyaset için kullanılmıştır, Muhammed bile dinin siyasi ayakları sayesinde iktidar kurmuştur.

   İnancı inkar etme sebebimiz tabi ki bu değil. Birisi bir dini kullanıyor diye kimse o dini terk etmez. Terk etme sebebimiz en başta vicdan ve mantığımıza uymaması.

   En basiti inandığın kutsal kitap köle ile normal insan eşit değildir diyor. Sonra hadislerle, hikayelerle "İslam köleliği kaldırdı" masalları anlatılıyor.

   Peki Kurandaki bu ve bunun gibi yüzlerce ayeti gördükten sonra neden inanmaya devam edelim? Sen inanabilirsin, ne olursa olsun ille de inanacağım diyebilirsin bu senin tercihindir.

   Fakat böyle bir ayeti BANA GÖRE ulu bir yaratıcı diyor olamaz !
   Nahl 75:
   "Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak Allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. Bunlar hiç eşit olur mu? Hamd Allah'a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler."

   Böyle yüzlercesi var, bana uymaz, varsın inanan inansın, ben uynana kadar senelerce bir inatla inandım, şimdiki aklım olsa 1 dakika durmazdım...

   Demem o ki bazı şeyler çarpıtma değil, GERÇEK. Üstelik Kur'an'dan.

   Sil