HABERLER
Dini Haber

TAHRİM SURESİ'NDE KONUŞAN MUHAMMED'DİR

AA,din,Tahrim suresinde konuşan Muhammeddir,Kuran Muhammedin el yazmasıdır,Kuranı Muhammed yazmıştır,Tahrim suresi, islamiyet, Aişe ve Hafsa,Muhammed'in yazdığı Kuran,Ku'ran
HAFSA VE MARYA
Tahrim suresi, Kur'an’ın 66. suresidir ve 12 ayettir. Bu sure de, Ahzab suresi ayarında bir içeriğe sahiptir. Yani yine Muhammed’in ‘özel’ hayatına ilişkin hükümler barındırır.

Özellikle ilk 5 ayet, konunun belkemiğidir. Bu ayetlerin yazılmasının sebebi, Muhammed’in, eşleriyle yaşadığı bazı anlaşmazlıklardır. O da durumu düzeltmek ve eşlerini tehdit etmek için bu ayetleri yazıyor.

Anlaşmazlığın sebebi ise, Muhammed’in cariyesi Marya’dır. Pek çok tefsirde de işlendiği gibi, Muhammed, ‘sırası’ Hafsa’ya (halife Ömer’in kızı) geldiği bir günde, Hafsa’nın evine gider. Hafsa yoktur. O sırada da cariyesi Marya eve gelir. Muhammed, Marya ile odaya çekilmiştir. Bu esnada Hafsa da eve gelmiştir.

Geldiğinde, durumu görür ve doğal olarak tepki verir. Çünkü olay, kendi gününde ve kendi evinde yaşanmaktadır. Muhammed de durumu toparlamak için, ‘Vallahi bir daha Marya’yla yatmayacağım.’ diye yemin eder. Yani ne yapmıştır? Marya’yı kendine haram etmiştir.

İşte Muhammed, bu yemininden bir süre sonra pişman olmuş olacak ki, şu 2 ayeti yazarak sureye giriş yapıyor:

Tahrim, 1:
Ey Peygamber! Eşlerinin rızasını gözeterek Allah’ın sana helâl kıldığı şeyi niçin kendine haram ediyorsun? Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

Tahrim, 2:
Allah, (gerektiğinde) yeminlerinizi bozmanızı size meşru kılmıştır. Sizin yardımcınız Allah’tır. O, bilendir, hikmet sahibidir.

Bu 2 ‘kurtarıcı’ ayet sayesinde, Muhammed’in kendisine haram ettiği Marya ile ilgili problem ortadan kalkmış oluyor. Ama olay tam olarak kapanmıyor tabi.

Hafsa, bu olayı kimseye anlatmaması için uyarılıyor. Ama Hafsa, bunu saklayamayıp Aişe’ye anlatıyor. Bu olayların tümü, Buhari de dâhil olmak üzere en güvenilir kaynaklarda anlatılıyor zaten. Hafsa’nın Aişe’ye bunu anlattığını, Muhammed de bir şekilde öğreniyor. Öğrenince, şu ayeti yazıyor:

Tahrim, 3:
Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. Fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip Allah da bunu Peygamber’e açıklayınca, Peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona haber verince eşi: Bunu sana kim bildirdi? dedi. Peygamber: Bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana haber verdi, dedi.

Tabi Muhammed’in bu haberi kimden aldığını bilemiyoruz. Belki Aişe söyledi, belki de kulak misafiri olan bir başkası. Bunun kaynaklarda belirtilmemesi de normal, çünkü ayette ‘Allah söyledi’ diyor zaten. İster Aişe olsun, ister başka biri olsun, sonuçta Muhammed’in kulağına bu söz gelmiş ve o da durumu toparlamak için ayet yazmış.

Aslında sırf bu ayet bile, Muhammed’in eşlerinin, onun peygamberliğine inanmadığının kanıtıdır. Hiç ‘peygamber eşi’ olan bir kişi, ‘Bunu sana kim bildirdi?’ diye soru sorar mı? Mademki bu kişinin peygamberliğine inanılıyor, Allah’ın bildirdiği belli değil mi? Böyle bir sorunun sorulmasının mantığı nedir? Bu sorunun sorulması bile, insanların, Muhammed’e olan güveni hakkında bize ipuçları vermektedir.

Muhammed, olayın büyüyeceğini sezince, eşlerini uyarma gereği duyuyor tabi. İki ayet de bunun için patlatıyor:

Tahrim, 4:
Eğer ikiniz de Allah’a tevbe ederseniz, (yerinde olur). Çünkü kalpleriniz sapmıştı. Ve eğer Peygamber’e karşı birbirinize arka verirseniz bilesiniz ki onun dostu ve yardımcısı Allah, Cebrail ve müminlerin iyileridir. Bunların ardından melekler de (ona) yardımcıdır.

Tahrim, 5:
Eğer o sizi boşarsa Rabbi ona, sizden daha iyi kendini Allah a veren, inanan, sebatla itaat eden, tevbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bâkire eşler verebilir.

Özellikle şu 5. ayet, tam bir kepazeliktir. Kuran’ın ‘Allah kelamı’ olmadığını tek başına kanıtlamaya yeter. Hiç Tanrı, peygamberinin eşlerini ‘Akıllı olun, yoksa ona başka bakire kadınlar veririm.’ diye tehdit eder mi? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Dünyanın bütün derdi bitmiş, Allah, peygamberinin ‘özel’ hayatıyla uğraşıyor, nikâh kıyıyor, kuzenlerini helal ediyor, eşlerini tehdit ediyor vs. Bu kadar şey bile Kuran hakkında fikir sahibi olmak için yeterlidir. Sorgulayan hiçbir insan, bu saçmalığın içinde hapis kalamaz.

Tabi bu ayetten sonra konuyu değiştiriyor Muhammed. Her zamanki taktik. Aynı taktiği, Ahzab suresinde de uyguladığını görmüştük.

Tahrim, 6:
Ey inananlar! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında, acımasız, güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildiklerini yapan melekler vardır.

Tahrim, 7:
Ey kâfirler! Bugün özür dilemeyin! Siz ancak işlediklerinizin cezasını çekeceksiniz, (denilir).

Tahrim, 8:
Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. Peygamberi ve Onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların önlerinden ve sağlarından (amellerinin) nûrları aydınlatıp gider de, “Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü sen her şeye kadirsin” derler.

Tahrim, 9:
Ey Peygamber! Kâfirlere ve münafıklara karşı cihad et, onlara karşı sert davran. Onların varacağı yer cehennemdir. O gidilecek yer ne de kötüdür!

İşte bu 4 ayet, konuyu dağıtma amaçlı olarak araya sıkıştırılmıştır. Her zaman olduğu gibi, klasik mesajlar veriliyor. Kuran’da yüzlerce kere tekrarlanan şeyler, burada da tekrarlanmış.

Sonra konuya geri dönüyor Muhammed. Çünkü olay hala daha tam kapanmadı. Bitirici vuruşu yapması lazım.

Tahrim, 10:
Allah, inkâr edenlere, Nuh’un karısı ile Lût’un karısını misal verdi. Bu ikisi, kullarımızdan iki sâlih kişinin nikâhları altında iken onlara hainlik ettiler. Kocaları Allah’tan gelen hiçbir şeyi onlardan savamadı. Onlara: Haydi, ateşe girenlerle beraber siz de girin! denildi.

Tahrim, 11:
Allah, inananlara da Firavun’un karısını misal gösterdi. O: Rabbim! Bana katında, cennette bir ev yap; beni Firavun’dan ve onun (kötü) işinden koru ve beni zalimler topluluğundan kurtar! demişti.

Tahrim, 12:
İffetini korumuş olan, İmran kızı Meryem’i de (Allah örnek gösterdi). Biz, ona ruhumuzdan üfledik ve Rabbinin sözlerini ve kitaplarını tasdik etti. O gönülden itaat edenlerdendi.

Bu 3 ayetle de bitirici vuruşu yapmış oluyor. Gördüğünüz gibi, bu 3 ayette, önce 2 tane ‘cehennemlik’ kadın, sonra da 2 tane ‘cennetlik’ kadın örnek veriliyor. Neden 2’şer tane kadın örnek veriliyor?

Çünkü bu ayetlerle korkutulmak istenen, Aişe ve Hafsa’dır. Zira Aişe de artık Muhammed’in ‘Marya meselesi’ni bilmektedir. O yüzden, bu son 3 ayet de Muhammed’in bu 2 eşine özeldir ve açıkça tehdit edilmektedirler. Yani ağızlarını sıkı tutmaları gerekiyor.

Muhammed’in, günlük işlerini düzenlemek için, Kuran’ı nasıl ‘günlük’ gibi kullandığını görüyorsunuz. Mesele, bunu sorgulayabilmek ve idrak edebilmektir. İşte ‘benzeri yazılamayacak’(!) olan kitaptan inciler.

Yazan: Aziz Yağan
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »

29 yorum

 1. Kuranı anlamak zordur diye diye uzak durup ağızlarından çıkana inanmamızı sağladılar. Burası niye böyle diye sorunca da Arapça bilmediğin için kafirce konuşuyorsun zındık dediler ve susturdular ama deli soruları zihin sormaya devam etti. Şu bahsettiğiniz şeyleri telefonumdan googleye yazsam aile korumalı olduğu için açmaz. Ne yazık ki bana empoze edilen dinin kitabı başkasının +18 yaş muhabbetine peş keş çekilen el ilahın figüran olduğu gerçekten de anlaşılması vicdanen olanaksız saçmalıklarmış. Yıllarımı, sindirdikleri cesaretimi, günahtır diye susturduğum sesimi, kimden isteyeceğim.

  YanıtlaSil
 2. Hataplı Hüseyin20 Ocak 2019 07:11

  Yav arkadaş samimi olduğum birkaç kişiye türkçe mealini okuyorum saçmalama diyorlar. Kuranda böyle yazıyor ama diyorum tövbe de diyorlar. Ben niye tövbe diyeyimki, kuranda yazan şeye tövbe ettirecekler bide yahu :) Açın okuyun mealleri yok işlerine gelmiyor heralde.

  YanıtlaSil
 3. Güzel düşün, güzel davran, güzel söz söyle. Din olmadan bile doğru yaşamak mümkündür.

  YanıtlaSil
 4. Fila Muratti20 Ocak 2019 07:12

  Hayatimdan Islami cikarttim, hayat ne guzelmis yahu!!!

  YanıtlaSil
 5. Müslümanlarin absürt suçlamalarindan biri de Islam'a inanmayanlari "kendi aklina tapmak"la suçlamalari. Ya neye tapacaktik? Aklimizdan baska dogrulari bulma aracimiz mi var yahu? Akildan bask dogrulari görme, ölçme ve anlama metodlari mi var? Sizin dininiz açikça bilimle, insani degerlerle veya gerçeklerle çelistiginde, tam olarak ne yapmamizi bekliyorsunuz? Aklimizi devre disi tutup, sizin zirvaliklarinizi körü körüne kabul mu edelim? Neymis biz aklimiza "tapiyor" musuz (tapma ne demekse). Biz hiç bir seye "tapma" ihtiyaci duymuyoruz ki, gerçeklerden baska hiç bir seyi körü körüne kabul etmiyoruz. Hayir, biz aklimiza tapmiyoruz, ama siz kendi cehaletinize tapiyorsunuz. Siz korkulariniza ve bilgisizliginize körü körüne teslim oluyorsunuz.

  YanıtlaSil
 6. elif Çiçek20 Ocak 2019 07:13

  Koskoca evreni yaradan Muhammedin cinsel hayatına ayet yolluyor yazık ya

  YanıtlaSil
 7. hüseyin adana20 Ocak 2019 07:13

  Tahrim 5 i kendi yazdigı ne kadar belli.allahin isi yok peygamberin karilarini tehdit ediyor :)
  Bunedir ya

  YanıtlaSil
 8. dinden çıktım yeterrrrrrr

  YanıtlaSil
 9. Eyüp Çelik20 Ocak 2019 07:13

  Muhammet as kuranı kitap olarak hiç görmedi halife osman 20 yıl sonra kitap kaline getirdi

  YanıtlaSil
 10. Eşinin bile bu herifin peygamberliğine inanmadığı "bunu sana kim bildirdi" diye sormasından belli.

  Eşi olan biri bile inanmıyorsa, islam garantili YALAN demektir NOKTA

  YanıtlaSil
 11. Yasak elma için cennetten kovulmuştular ama bu olaydan sonra bişey olmamış.... KAFAMDA DELİ SORULAR

  YanıtlaSil
 12. İşte yıllarca Türkçe okunmasını istememeleri bu nedenden.. çünkü içinde sapıklık var ölüm saçan bir din!

  YanıtlaSil
 13. 3 aydır dinsizim, o kadar huzurluyum ki anlatamam.

  YanıtlaSil
 14. ozcan sayın20 Ocak 2019 07:15

  Ne mucizeler varmış yeni yeni çözüyorum

  YanıtlaSil
 15. kazım karabekir20 Ocak 2019 07:15

  Ben deist'im fakat aklımı kurcalayan şu sorular var
  muhammedin kadına düşkünlüğünü biliyoruz. muhammed neden namazı ortaya çıkardı?
  oruç var birde. o kadar rahatına ve şeyine düşkün bunları neden yaptı?
  bu tür soruları yanıtlamak için video hazırlarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, namaz, hacc vb. birçok ayin İslam öncesi arap paganizminde ve babilde zaten vardı. Babildeki uygulamalar Muhammed tarafından çalındı. Çünkü babil tanrıçası İştar'a tapan büyük bir kitle vardı, ona yapılan ibadetleri yeni dediği dine sokarak daha fazla kitleye ulaşmayı hedefledi.
   Bununla ilgili bir video hazırlarım tabiki, kanalda "İSLAM DİNİNİN BABİLDEKİ KÖKENLERİ" diye bir video var, ona da bakabilirsiniz.

   Sil
  2. Gelen 124 bin peygamberde bunu uygulayıp...hemen hemen aynı şeyleri anlattığı için.....dinlerin ekseriyetinin aynı ilaha (her nekadar ortak koşuyor olsalarda)inanmalarının yanı sıra hemen hemen hepsinin tahrif olduğunu görmekteyiz...(çıkarılan kanunlarla,dikilen taşların abartılmasıyle,gelen peygamberlerin ilah kabul edilmesiyle vs)....ilk çıkan yıllarıyla bir kaç yüzyıl sonra dinin aslından yama yapa yapa daha farklı bir bütün ortaya çıkıyor haliyle orjinal halleri kayboluyor.....günümüzde islamdada bu böyledir sofiler,tarikatlar,kurancılar (bunlar çok boş),devletçi diyanetçiler,şiiler vs....geriye tek bir fırka kalıyor selefiler!bu adamları iyi araştırın çünkü bunlar seleflerine çok bağlılar ve sonradan çıkan hiçbir şeyi kabul etmiyorlar üstelik ikna edicilerde (bkz:ebu hanzala,mehmet emin akın,ali küçük,murat gezenler vs)

   Sil
 16. Ben okudum, "ebabil kuslarini gondermis baslarina tas attirmis" falan, tovbe allah boyle sacmaliklar anlatmaz dedim (Cunku bu kitab butun insanliga binlerce yil yol gosterecek) sonrada oyle dusundugum icin korktum biraktim. Ama artik korkmuyorum cunku benim farkettigim sacmaliklari goren baskalari da var. Demekki bu kitab gercekten sacmalik

  YanıtlaSil
 17. Kardeşim yazılarını beğenerek okuyorum ayrca tşkr ediyorum.. bi sorum olcak cvplarsan sevinirim.. bu kadar açık sapıklıklara rağmen deli saçması şeyler yapmasına rağmen yani ilk okul çocuklarının bile inanamayacağı şeylerle nasıl oluyorda bu kadar büyük bi kitleyi inandırıyor kendine?? Ben şahsen o dönemde yaşasam ve bu yaptklarını görsem sapık der geçerim.. ki onuda geçtim karıları nasıl bişey demiyor kendi gözleriyle aldatılışını görmesine rağmen?? Hadislerdede geçiyor bu olaylar, o hadisleri yazanlar yazarken hiç mi düşünmüyor ya bu neler yapmış böyle bu nasl peygamber dememiş??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlahi kavramlar, tanrı gibi olgular söz konusu olduğunda tarihteki hiçbir toplum yapılanları sorgulamamıştır. Bir nevii görmezden gelme diyelim. Bu sadece İslam coğrafyasında değil, her yerde böyledir. Hristiyanlar egnizisyonu kurup milleti yakarken kimse ses çıkarmamış ve yüzbinlerce insan ölmüştür. Tevrat'ta da yazdığı gibi bazı peygamber hikayeleri akla, mantığa ve bilime terstir fakat inançları gereği inanmak zorundadırlar.
   Günümüzde de bilinen birşey vardır, müslüman soru sormaz, yani dinini incelemeye dayalı soru soramaz, körü körüne iman vardır. Bunu ben demiyorum, Kur'an'da yazıyor. Kur'an'a göre dinle ilgili soru falan soramazsın, bu da = düşünemezsin, peygamber ne yaparsa sessizce kabulleneceksin demektir.

   Örnek olarak bazı ayetlere bakalım, bak soru sormak, sorgulamak nasıl yasak:
   Maide 101: “Ey iman edenler, size açıklanınca fenanıza gidecek şeyleri sormayın! Oysa Kur'an indirildiği esnada sorarsanız, onlar size açıklanır. Allah onları şimdilik affetmiştir. Allah, çok bağışlayan ve çok yumuşak davranandır.” (Elmalılı Sadeleştirilmiş)

   Maide 102: "Nitekim, böyle meseleleri sizden evvel bir topluluk sordu da sonra bu yüzden kafir oldular." (Elmalılı Sadeleştirilmiş)

   Konuyla ilgili sitedeki "Teslimiyet Dini İslam" yazısını okumanı tavsiye ederim.

   Sil
 18. Aldebaran Alazar20 Ocak 2019 07:21

  Kadinlardan birinin laf sizdiracagini onceden kestiremeyen allah... Kestirse bu ayete gerek kalmazdi demi?

  YanıtlaSil
 19. bir varmış bir yokmuş20 Ocak 2019 07:22

  Burdaki ayete de muhammed konuşuyor tanrının ganimet e ihtiyaçı var muhammed ganimetlere çöküyor Enfal 1 Diyanet İşleri: (Ey Muhammed!) Sana ganimetler hakkında soruyorlar. De ki: “Ganimetler, Allah’a ve Resûlüne aittir. O hâlde, eğer mü’minler iseniz Allah’a karşı gelmekten sakının, aranızı düzeltin, Allah ve Rasûlüne itaat edin.”

  YanıtlaSil
 20. Özgür the philopser20 Ocak 2019 07:22

  Buhari güvenilir kaynak değil öncelikle....eşlerinin tehdite mi ihtiyacı var ? Ne yatması 3 ayette bir şey söyledi diyor özel konuşmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tüm İslam alemi Buhariyi güvenilir kabul ederken siz hangi yetkiyle buhari güvenilir değil diyorsunuz?
   Buhari güvenilir değilse namazı neye göre kılıyorsunuz? Kaç farz kaç sünnet, rükuda ne okunur? secdede ne okunur? gibi bilgileri nereden ediniyorsunuz?
   Haccı neye göre yapıyorsunuz? Kabe etrafında kaç tur atacağınızı, ne renk giyineceğinizi, nerede ne yapacağınızı nereden biliyorsunuz?
   Kurban'ı neye göre yapıyorsunuz? Dağıtımını ve farz durumunu neye göre tahsis edip anlıyorsunuz?

   BİR GERÇEK VAR, BUNLAR KUR'AN DA YAZMIYOR !
   Doğru mu? Biliyorsunuz ki doğru.

   O zaman sorarım size, Buhari yalan dolansa, Kur'anda'da bunlar yazmıyorken, hadislere güvenmiyor iseniz, bu ibadetleri neye göre yapıyorsunuz? Bu ibadetlerin uygulanış ve yapılışlarını neye dayandırıyorsunuz?
   Hiçliğe mi?...

   Böyle olmayın, ya inandığınız dinin kitabında bunlar yazmıyorsa çıkıp "bunlar İslamda yoktur, yalan dolandır, birileri uydurmuş" diyin, ya da hadisler baz alınarak yapılan bu ibadetleri kabullenirken diğer yandan da hadislere laf ederek kendinizle çelişmeyin.
   Kaldı ki İslam camiasının neredeyse %90'ı Kur'andan sonra Buhari derler.
   Neyse...

   Sil
  2. Eşlerinin tehdite ihtiyacı yoksa her şeyden yüce, tüm evreni yarattı denen Allah neden Muhammed'in karıları ile uğraşsın? Neden onlara açıkça "akıllı olun yoksa başkasını buluruz" anlamında ayet göndersin koskoca yaratıcı? Yoksa Muhammed, her zaman yaptığı gibi nasılsa insanlar "Allah" diyince susar diyerek işin içine Allah'ı mı kattı?

   Tahrim 5. ayet:
   "Ey peygamber'in eşleri! eğer o sizi boşarsa, rabbi ona; sizden daha iyi olan, kendini allah'a veren, inanan, boyun eğen, tevbe eden, kulluk eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir."

   Doğru cevapları sizlerde biliyorsunuz, ama kuru kuruya savunmaya devam ediyorsunuz.
   Tahrim 5 her şeyi söylüyor, siz gözünüzü kapatıp, vicdanınız el vermediği için ayeti büküyorsunuz. Vicdanlı Türk insanının en büyük çelişkisi de bu, çünkü Kur'andaki şeyler bizim insanımızın vicdanına sığmıyor, sığdırmak için zorluyorlar...

   Sil
  3. kuduz doktor hektor20 Ocak 2019 07:24

   Özgür The Philosopher ne anlatıyor bu ayetler anlat öğrenelim.yahu banane arkadaş karısına gizli ne söylemiş beni ne ilgilendirir böyle saçmalık mı olur

   Sil
  4. Furkan Çetin20 Ocak 2019 07:25

   Azıcık hadis ilmi alan biri en güvenilir muhaddisin buhari sonrada müslim olduğunu bilir senin ilmi seviyen nede buharı güvenilir değil diyorsun merak ediyorum..!

   Sil
 21. Sevgili dostum lütfen yanıt ver bana yanlış anlama kesinlikle bağnaz bir insan değilim ama dinsizliğin de bağnazı olamam. O yüzden bir şey soracağım. Her şey kafama yatıyor ama sormak istediğim bir şey var. Cevap verirsen çok sevinirim. İlk ayet indiğinde peygamber neden korkarak dönüyor ya da ayeti paylaşmak yerine bunun bir yanılgı olduğuna inanmaya çalışıyor? Bunu gerçekten merak ediyorum. Şimdi ben peygamberlik ya da velilik iddia edecek olsam koşa koşa o dönemde 60 yaşına basan karımın yanına gelip korku içinde saklanıp, ter basmış bir halde olanları yalanlamaya çalışmam ki. Ya da küçük yaşta kuzenim ile oturup konuşmam. Ben eğer büyük bir güç tarafından sarsılmış isem ya da ödüm kopmuşsa dönüp bunları yaparım ve küçük bir çocuğa dahi akıl danışırım. Aksi halde direk olarak insanları bilgilendiririm. Yani kafama yatmayan meselelerden biri de madem ilk başta amacı Arapları ıslah etmekti o halde neden gizli tuttuğu dönemler oldu ya da zenginleşmek iyi anılmak onore olmak için bu işlere girişti ise neden üzerine dışkı atıldığı dönemler oldu ya da taiften taşlanarak döndü? Bunlar kafamı çok kurcalıyor. Zengin bir karım varsa, birkaç çocuğumla evimde oturuyorsam niye adımı deliye çıkarayım (sonraki aşamaları bu kadar inanacaklarını baştan bilmiyordum o dönemlerde).
  1-Gerçek peygamber olabilir
  2-Cin çarpmış olabilir
  3-Şizofren olabilir
  4-İlk başta çarpılmış sonradan bunu kullanmış olabilir denebilir.
  Ama kesinlikle bu kadarını hiçbir insan yapamaz. Böyle yalan olmaz kimse bana bunu iddia etmesin. Lütfen bana bu dört öneri üzerinden yanıt ver kardeşim. İyi yanıtlara ihtiyacım var. Başarılı bir öğrenciydim derece yaparak bir fakülteye girdim ama kafam o kadar karıştı ki bu meselelerle girdiğim fakülteye bile tutunamayacak durumdayım. Hayatımdaki en önemli meselenin buna çözüm bulmak olduğunu düşünüyorum. Alanımdaki kitaplardan koptum bu işin içine daldım. Bütün garip bulduğum ayetlerin yanında kafamda bu sorular da var.

  YanıtlaSil
 22. Doğru Bilgi24 Ocak 2019 01:29

  Allahi yaratan Muahmmed zehirenerek oldu!.
  Allah yetim kaldi.
  Ve Muhammedin acisina dayanamayip goctu gitti! ...

  YanıtlaSil