HABERLER
Dini Haber

SÜMER TANRISI DUMUZİ VE KIŞ GÜNDÖNÜMÜ

mitoloji, sümer mitolojisi, Sümerler, Sümer Tanrısı Dumuzi,Sümerlerde yılbaşı kutlamaları,Nardoqan,Nardugan,Dumuzi ve Inanna,Çoban tanrısı Dumuzi,Yule kütüğü,Paganlardan yılbaşı kutlamaları,A
Dumuzi (Dumuzid / Tammuz), eski Sümerler arasında "Çoban Tanrısı" olarak adlandırılmıştır. Bu genç tanrının, tanrıça Inanna'ya küfür ettiğine inanılır.Daha sonra, Inanna'nın dünyaya inişinden sonra Dumuzi onu değiştirerek serbest bırakmıştır.

Bununla birlikte, her yıl altı ay boyunca dirilecek ve yeraltı dünyasının fethedilebileceğini gösteriyor. Diriliş günü her yıl Kış Gün dönümü (Eski Türk toplumlarında "Nardoqan | Nardugan") 'dür. Daha sonra tekrar Yaz Gün dönümü başlayarak ölür.

Dumuzi adı - Dumu (oğlu veya çocuğu) ve Zi (yaşam gücü veya sadakati) - genellikle "sadık oğul" veya "Yaşam oğlu" olarak tercüme edilir. Çobanlar, balıkçılar ve bitki örtüsü tanrısı olarak görülmüştür. Böylece, 21 Aralık doğum / yeniden doğum kutlamalarında her daim yeşil ağaçlar (hayat ağacı) bunu kutlamak ve onu onurlandırmak için gösterildi. Neden hayat ağacı yaprakları? derseniz, sebebi kışın ölmemeleridir ve ölümün yaşam tarafından ele geçirilmesini temsil ederler.

Buna dayalı benzer kutlamalar, eninde sonunda eski doğu, Akdeniz ve Avrupa'da yayılmıştır. Ölüm gecesi ve Güneş'in yeniden doğuşu ile ilgili gelenekleri biriktirmiştir.

Bunların arasında Yule kütüğü de vardı. Daha sonraki Sümer kültüründe bu kütük Güneş tanrısı Nimrod'u temsil etmiştir ve kutlamalar sırasında hediyeler her mevsim ağaçlarının altında kalmıştır.

Yazan: A.Kara
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »

Hiç yorum yok