HABERLER
Dini Haber

NİHİLİZM VE ATEİZM ARASINDAKİ FARK

ateizm, nihilizm, Ahlaki nihilizm, Metafizik nihilizm, Nihilizm ve Ateizm, Ateizm ve Nihilizm, Nihilizme göre Tanrı ve ahlak, Ateizm ve ahlak, din, A, Ahlak ve Tanrı, din ve ahlak,
Ateizm tanrıların varlığına inanmaz, temelinde bu kadardır ve başka hiçbir şey yoktur. Nihilizmin birçok formu vardır ve sorunuzun yorumu, ne tür bir "nihilizme" başvurduğunuza bağlıdır.

İki biçimde inceleyelim:
Metafizik nihilizme (var olan herhangi bir şey olduğuna inanmamak)
Ahlaki nihilizm (nesnel ahlaka inanmamak)

Metafizik Nihilizm ve Ateizm
 1. Ateistler herhangi bir tanrı varlığına inanmazlar.
 2. Aşırı (metafizik) nihilistler, tanrılar ve kendileri de dahil olmak üzere herhangi bir şeyin var olduğuna inanmazlar.
 3. Dolayısıyla aşırı (metafizik) nihilistler ateisttir.
 4. Tüm metafizik nihilistler ateist değillerdir, çünkü tamamen ret yoktur, tanrıların var olduğu düşünülmektedir.
Ahlaki Nihilizm ve Ateizm
 1. Ateistler herhangi bir tanrı varlığına inanmazlar.
 2. Ahlaki nihilistler nesnel ahlak olduğuna inanmazlar, yani içsel olarak iyi veya kötü eylemler yoktur.
 3. Ahlaki nihilistler tanrılara inanabilir veya inanmayabilir, ancak objektif ahlaka inanmadıkları için herhangi bir Tanrının nesnel ahlakın kaynağı olduğuna inanmazlar.
 4. Ateistler, objektif ahlakın varlığına inanabilirler ya da inanmayabilirler ancak ahlakın tanrı tarafından verildiğine inanmıyorlar, çünkü herhangi bir tanrıya inanmıyorlar.
Dolayısıyla ateizm ve metafizik nihilizm birbiri ile ilişkilidir fakat ateizm ve ahlaki nihilizm birbiri ile ilişkili değildir çünkü büyük oranda örtüşmez. En önemli nokta: Felsefi ve pratik olarak ahlaki değerlere sahip olmanın veya herhangi bir tanrıya inanmanın mümkün olmadığıdır!


Metafizik Nihilizm ve Ateizm
Bu Nihilizm türü, en uç metafizik biçiminde, her şeyi inkar eden aşırı şüpheciliğin (kendi de dahil) felsefi bir duruşudur. Bu aşırı nihilist biçiminin ateizmi otomatik olarak gerektirdiğini söyleyebilirim. Öte yandan, bir veya daha fazla tanrıya inanmak, otomatik olarak nihilist olamazsınız demektir.
Bir ateist olarak, metafizik bir nihilist olabilirsiniz, ancak muhtemelen değilsiniz.

Ahlakî Nihilizm ve Ateizm
Nesnel ahlak gibi bir şey olmadığını belirten ahlaki (veya etik) nihilizmden bahsediyorsanız, ateizm ile bağlantısı yoktur.
Nesnel ahlakı anlamıyla kabul etmemek, doğru veya yanlış gibi bir şey olmadığını kabul etmektir.

Pek çok teist, tanrılarının bir ahlak kaynağı olduğuna inanıyor. Ahlakın tanrıdan geldiğine inanmak, teistsleri genellikle ateistlerin ve dinlere inanmayan insanların ahlaki değerlere sahip olmadığına inanmaya iter. Bu gerçek dışıdır! Tanrıya inanmak ve ahlaki değerlere sahip olmak felsefi olarak birbiri ile ilgisizdir. Çoğu ateist ve dinsizin ahlaki değerleri vardır. Sadece bunların tanrı tarafından verildiğini düşünmüyorlar.

Aynı şekilde, objektif ahlaka inanmamanın, herhangi bir tanrının varlığı ile ilgisi yoktur. Bir teistik ahlaki nihilist olmak isteseydim, objektif bir ahlakın kaynağı olmayan, yani doğru veya yanlış olanı yazmayan bir tanrıya basitçe inanabilirdim. Bu, bildiğim kadarıyla tüm mevcut insanlık dinlerini diskalifiye edecektir.

Yazan: A.Kara
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »

4 yorum

 1. “Ateizm Tanrıların VARLIĞINA(!) inanmaz....”

  KATILMIYORUM bu betimlemeye.....
  Doğrusu —> “Ateizm Tanrı OLGUSUNUN reddidir”

  Ateizm Tanrıların varlığına inanmaz ifadesinden, “tanrılar var da, Ateizm(Ateistler) buna inanmaz” anlamı ÇIKAR, ki gerçekte bu ifadenin anlamı budur; yani Tanrı(lar) var ama Ateistler buna inanmaz.

  Oysa ki, Ateizm daha kafadan TANRI OLGUSUNU kabul bile etmez.

  - ManiThor -

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teistler "Tanrı var" diyor ya o yüzden öyle yazıyor. Yani iddia sahipleri tanrı var diyorlar Ateistlerde cevaben yoktur, hiç olmamıştır diyor. Yani sanki Tanrı varmışta ateistler bunu reddediyor değil. Biz deistlerin Tanrı dışındaki şeyleri reddetmesi gibi, çünkü hiç olmadığına inanıyoruz zaten bunların.

   Sil
  2. Negatif ateizm, tanrının varlığının bilimsel kanıtı isterler. Ateistler bütün tanrıları reddederler. Evren bir hiçlikse o zaman tanrıya gerek yoktur. Bigbang bana mantıklı geliyor. Pozitif enerjinin olması için negatif enerji gerekir; örneğin, bir arazide tepecik yapmak istiyorsanız öncelikle herhangi bir yeri kazmanız gerekir. Yarattığınız tepecikle beraber aynı zamanda bir çukur açmış olursunuz. Çukur negatif enerji olmuş olur. Tepecik ise pozitif enerji olur. Esen kalın.

   Sil
 2. Desteklediğimden, ya da Hristiyan olduğumdan DEĞİL, ama İncil’in King James versiyonunda Matta 7:12 - Altın kuraldan bahseder ve bence AHLAK’ı gayet iyi tanımlar.
  Altın kuralda kastedilen; “sana yapılmasını istemediğin KÖTÜ şeyleri başkalarına YAPMA”. Ya da “kendine nasıl davranılmasını istiyorsan, diğerlerine öyle DAVRAN” ’DIR.
  Bu minvalde AHLAK, “durum ne olursa olsun, başkalarının hakkını GASP ETMEDİĞİN MÜDDETÇE, özgürce DAVRANABİLİRSİN” demektir, bir başka deyişle.....

  Bir örnek:
  Yaşlı bir ADAMIN, çocuk yaşta bir dişi ile evlenmesindeki ahlaksızlık, SADECE o çocukla yapacağı seks ile ölçülmez.
  Burada ahlaksızlık, o çocuğun, çocukluğunu yaşama hakkının GASP edilmesidir.
  - ManiThor -

  YanıtlayınSil