HABERLER
Dini Haber

HER ŞEYDE KERAMET ARAMAK

İnançlı insanlar kendilerini daha fazla inandırabilmek ve canlılara, inandıkları Tanrıya daha fazla mistik güç kazandırabilmek için her şeyde keramet aramaya başlıyorlar. Hiçbir zaman "bu neden oluyor acaba?" diyerek bilimsel bir araştırma içine girip sorgulamayı seçmiyorlar, sanki onlar için bilim hiç yok gibi. Halbuki hastalandıklarında oturup dua etmek yerine hastaneye gitmeyi de çok iyi biliyorlar ya neyse...

En basiti köpeklerin uluması ve havlaması mevzusu.
Köpekler ezan sırasında uluyup havlamaya başlayınca inanmak için gezintiye çıkan insanoğlu hemen anlam yükleme arayışına giriyor: "Aha bak, gördün mü? köpek ezan okunurken Allah'ı zikrediyor havlayıp bak"

Bu yönden bakarsak köpekler Tüp gaz firmalarını ve ambulansları da zikrediyor olmalılar çünkü o zaman da eşlik edip uluyor yada havlıyorlar.
Yahu güzel kardeşim az kafanı çalıştır, bunun sebebi dini-mistik bir şey değil, tamamen bilimsel.
Köylerde ava çıkarken niye yanına köpek alıyorsun? Neden köpek almak yerine bir dostunuzu yanınıza alıp "oğlum sen git şuraları tara" demiyorsunuz? Çünkü burnu iyi koku almaz ve kulakları uzağı duyamaz değil mi?
Köpeklerin insanlardan kat kat fazla duyma yeteneğine sahip olduğunu, bizim duyamadığımız frekansları da duyabildiklerini söylememe gerek var mı?
A, Bilimsel, din, islamiyet, Köpeklerin ezan okunurken havlaması-uluması,Kuşlar su içerken Allah'a şükür mü ediyor?,Kuşlar su içerken,Allah'ı tespih eden hayvan geyikleri,Köpek kulağı
Bak hacı dayı, ezan okunurken hoparlörden çıkan sesin yüksekliğini anlatmaya gerek yok. O sese eğer A dersek, köpek bu sesi A değil de 4xA gibi duyuyor yani 4 kat daha yüksek. İnsanlar 64-23.000 hz ses aralığını tespit edebilirken kulaklarında 18 kas bulunan köpekler 67-45.000 hz aralığı tespit edebiliyorlar.
Doğal olarak bu kadar fazla sesi duyunca hayvanlar uluyarak ve havlayarak hem korktuklarını belli ediyor hemde daha fazla ses çıkararak üstünlük kurmaya çalışıyorlar. Çünkü onlar bu sesi çıkaranın bir insan olduğunu bilmiyor, onlara göre "güçlü bir ses var" ve eğer bu sese tepki vermezlerse, bu yüksek sesi çıkaranı korkutamazlarsa hayatları tehlikeye girebilir.

Bu köpeklerin doğal iç güdüsü ile ilgilidir. Çünkü köpekler normalde vahşi doğa hayvanlarıdır ve ona göre alışkanlıkları, onlara miras kalan güdüleri ve genleri vardır. Köpekler şuan gördüğünüz sevimli hallerine gelene kadar bir sürü çeşitlilik atlattılar ve sürekli değiştiler. Fakat her ne kadar değişse de hiçbir canlı atalarından kalan özellikleri %100 kaybetmiyor. Köpeklerin bu yaptığı da onlardan biri.

Mesela genelde birkaç köpek bir arada ise, motosikletli birini görürlerse saldırır veya önünü keserler. Oldu olacak bunda da keramet arayın, üretmekte zorlanmazsınız siz, konu yobazlık olunca hakikaten sağlam hurafeler üretebiliyorsunuz. Durun kısa bir süreliğine yobaz olayım ve bunda keramet arayıp yazayım hemen:

Köpekler motosiklete saldırıyoğğğ çünkü biliyoğğğ motorcuların kafür, zındıklar olduğunu ve iki ayaklı şeytana bindüklerini. Köpekler şeytani görebilir, motorda iki ayaklı şeytan olduğuna göre onu görüp korkutmaya çalışır şeytana saldırırlar. Sana da şeytana bindiğin için saldırıyolar atayız motorcu. Motorcu atayızdır o kadar, möslüman adam motor bünmez.

Yahu yok yok, hayvan sürü hayvanı, bakıyor manyak ses çıkaran, onun gözlerine ışıltılı gelen tuhaf bir şey var gelmekte olan, doğal olarak sürü kendini korumaya çalışıyor. Yani onlar motorun motor olduğunu bilmiyor, tıpkı koşup zaman zaman arabalara saldırmaya çalışmaları gibi.

Gel gelelim kuşlara.
Bazı hayalperest arkadaşlar, kuşların su içerken kafasını yukarı kaldırmasının sebebini "şükretmek" zannediyorlar (ne kadar çelişkili bir düşünce, hem deki Allah her yerdedir, hemde deki göğe bakıyor şükrediyor. Yani Allah gökte ve oradaki tahtında oturuyor?).

A, Bilimsel, din, islamiyet, Köpeklerin ezan okunurken havlaması-uluması,Kuşlar su içerken Allah'a şükür mü ediyor?,Kuşlar su içerken,Allah'ı tespih eden hayvan geyikleri,Köpek kulağı
Bunun sebebi de maalesef şükür mükür değil hacı dayı, sebebi şu:
Kuşlar bizim gibi "boğaza bak beaahhh, soba borusu mübarek" tarzı bir boğaza sahip olmadıkları için suyu vakumlayamazlar (yani içine çekemezler). Bu yüzden önce suyu ağızlarına alırlar sonra da ağızlarında biriktirdikleri suyu kafalarını yukarı kaldırarak midelerine gönderirler. Aynı şekilde yemek yerken de bunu yaparlar, örneğin belgesellerde balıkçılların, balığı yakaladıktan sonra kafasını yukarı kaldırıp balığı höpürdettiğini görürsünüz. Kafasını yukarı kaldırana kadar balık ağzındadır çünkü yutamaz, ama kafayı yukarı diktikten sonra balık "cup" diye kayarak mideye gider. Tabi bu sadece kuşlarda yoktur, boğaz yapısı vakumlamaya elverişli olmayan birçok canlı yutkunabilmek için bunu yapmak zorundadır.

Bu arada, istisnayı bozan kuş türleri de vardır, örneğin güvercinler. Onlar kafalarını yukarı dikmeden de su içebilirler, bu da yine boğaz yapıları ile ilgilidir. Eğer olaya sizin gibi "şükür-tespih" yönünden bakacak olursak güvercinler ile ilgili ortaya 2 ihtimal çıkar:
1) Tüm güvercinlerin dinsiz olması ihtimali
2) Güvercinlerin içlerinden şükrediyor olmaları ihtimali...

Yazan: A.Kara
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »

5 yorum

 1. selam abi youtubede bir video gordum,kurani koymuslar,yaninada bir kedi almislar,adam elinde yem almis gediye koklatib oyle cekiyorki yemi kedi kurana basib gelib yemi alsin,amma her defasinda gedi kurana basmiyor,yandan keciyor,sonra qurani deyilde baska bir kitab koyuyor ayni uygulamayi yapiyorlar,bu sefer kedi kitaba absaraq yemi aliyor.Bunlara bagli fikirlerinizi bilmek istiyorum kardesim.ne ola bilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kardeşim "her şeyde keramet aramak" adlı yazıyı okuyup her şeyde keramet arar şekilde bir yorum atmışsın :)
   Dediğin saçma videoları biliyorum, saçma diyorum çünkü bu keramet arayışından vazgeçmek gerek.
   Kur'ana basan kedi videoları da mevcut Youtube'de.
   Yani Kur'ana basmıyorsa Kur'an kutsaldır gibi bir mantık olmaz, basıldığı kedi videoları da var. Bu tıpkı Kur'anı yakan kız bilmem neye dönüştü, Kur'anı yakan adamın başına bakın ne geldi tarzındaki saçma haberler gibidir. Çünkü binlerce Kur'an yakın ülke veya kişilerde var ama başlarına bir şey gelmiyor.

   İnsanlar bir şeylerde keramet aramayı bırakıp akıl ve mantığın yolunu seçmeliler. Yani lütfen keramet aramayı bırak. Yaratıcının kitapla, dinle, peygamberle, birilerinin cinsel hayatıyla, yayıncı gibi kitap basmakla, o kitabı koruyup korumamakla işi olmaz, bunlar insansı fikir ve eylemlerdir.

   Sil
  2. He sebebine gelirsek bu hayvanın karakteriyle ilgili olabilir. Bazı kediler tanımadıkları objelere yaklaşmaz veya bilmediği engellerin üzerinden geçmek istemez, çekingen olabilir vs. Bazıları ise daha rahattır, yabancı objelere daha kolay yaklaşır.
   Unutulmamalıdır ki hayvanların da karakteristik özellikleri vardır.

   Balıklar bile böyledir, akvaryuma farklı bir yem atarsın yaşadığı ortamda tehlike görmemiş olan balık direk gelip yemeye koyulur, tehlike içinde yetişmiş farklı balık türü ise, uzaktan uzunca bir süre yemi süzer, yemden emin olması 5 dakika bile sürebilir.
   Görüşmek üzere.

   Sil
  3. Tsk edirem kardes,aslinda bu kedi mevzusun biri bana onermisdi,acikalama yapamadim,sizin yazdiginizi okuyunca aklima o geldi,cevab verdiyiniz ucun sagolasin abi..Yazilarim bir az qarip bula bilirsiniz,cunki azerbaycanliyim,Burdanda selamlarimizi kabul edin :)

   Sil