HABERLER
Dini Haber

KELT YARATILIŞ MİTİ

Kelt mitolojisi, Kelt yaratılış miti,Yaratılış mitleri,İnsanın yaratılışı,İnsan yaratılış mitleri,mitoloji,A,Eiocha,Cernunnos,Tanrılar insanı neden yaratıyor?,Kelt efsanesi,Yaratılış efsanesi
Kelt mitolojisi, diğer dinler ve mitolojilerin yaptığı gibi, bir bütün olarak yaratımın tek bir versiyonunu ya da tanımını önermez, fakat bir kaç Kelt efsanesi, cennet ve dünyanın, bu halklar grubunun eski orijinal tanrılar olarak kabul ettiği devler tarafından yaratıldığından bahsetmektedir. Bir başka Kelt efsanesine göre, başlangıçta var olan tanrı, nefesinin çıkardığı melodi ile canlı hayatının varoluşunu sağlamıştır.

Aşağıdaki pasaj, başlangıçta hiçbir şeyin yaşanmadığını, hatta tanrıların bile bulunmadığını, ancak yeryüzü ve denizden oluştuğunu iddia eden bir Kelt mitidir.

"Bir zamanlar, hiçbir zaman yoktu ve o zaman hiçbir tanrı yokken ve hiçbir insan toprağın üzerinde yürümüyordu. Fakat deniz vardı ve deniz karayla buluştuğunda, beyaz deniz köpüğünden olma bir kısrak doğdu. Ve adı Eiocha idi."

Yaratılış devam ediyor. Arazide büyüyen bir meşe ağacından bir bitki filizlendi. Burada Eiocha ilk tanrı Cernunnos'u doğuruyor. Cernunnos, Eiocha ile çiftleşti ve daha çok tanrıya kavuştu; bununla birlikte, tanrılar emredebilecekleri ve onlara ibadet edecek hiç kimseye sahip olmadıkları için yalnız hissettiler, bu yüzden meşe ağacının ahşabından ilk insanı ve kadını ve diğer hayvanları yarattılar. Devler ise, Eiocha'nın suya attığı bir ağacın kabuğundan doğarlar.

Daha spesifik çok fazla şey bulunmaz ve yukarıdaki öykülerin kesin kökenleri bilinmediğinden, orijinal hikayeler mi yoksa ikinci icatlar mı olduğu açık değildir. Çoğu Kelt efsanesi bir zamanlar yazılmak yerine sadece ağızdan aktarılarak korunmuş olduğundan, daha sonraki Hristiyan etkileri onları değiştirmiş veya çarpıtmış olabilir.

Kaynak: April Halloway

Yazan & Çeviren: A.Kara
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »