HABERLER
Dini Haber

DIŞ UYGARLIKLARIN DÜNYA ZİYARETLERİNİN İPUCU OLAN 10 ANTİK ESER

"Evren oldukça büyük bir yer. Eğer sadece biz varsak, bu korkunç bir yer israfı gibi görünüyor."
Carl Sagan

Evet, evren büyük bunu kabul etmek gerek. Evren çok çok büyük ve onu gerçekten anlayamıyoruz.
Günümüz bilimadamlarından bazıları bilinen evreni oluşturan milyarlarca yıldız ve trilyonlarca gezegenden sadece dünyada yaşam olduğunu iddia ediyorlar.

Ancak son yıllarda güneş sistemimizi keşfetmemiz ile olağanüstü bir ilerleme kaydettik ve bu da evrende sadece bizim olmadığımız görüşünü güçlendirirken evrende, Jüpiter, Satürn gibi güneş sistemimizdeki gezegenlerde hatta Mars'ta bile hayat olabileceğini gösteren bir dizi keşfe yol açtı.

Dünya dışı yaşam hakkında en sevdiğim alıntılardan biri, 1548'de doğan Giordano Bruno adında bir adamdan geliyor.

Bruno, belki de o zamandan beri yeni olan Kopernik modelini kavramsallaştıran kozmolojik teorileriyle tanınan, İtalyan bir Dominik rahibi, filozof, matematikçi, şair ve kozmolojik kuramcıydı.

Bruno, gece gökyüzünde gördüğümüz yıldızların, güneşin kendi yabancı(uzaylı) dünyaları tarafından kuşatılmasından başka bir şey olmadığını öne sürdü.

Uzaylı yaşamın uzak ötesi gezegenlerde var olup olmadığını düşünen ilk kişilerden biriydi:
"Uzayda sayısız takımyıldızı, güneş ve gezegen var; biz sadece güneşleri görüyoruz çünkü ışık veriyorlar. Gezegenler görünmez kalır, çünkü onlar küçük ve karanlıktır. Aynı zamanda, sayısız dünyanın güneşleri etrafında dolaştıkları bir yerleri vardır."
Giordano Bruno


Bruno ayrıca, evrenin sonsuz olduğu ve "merkezinde" göksel bir bedeninin bulunma ihtimali olduğunu da ileri sürdü.

"Modern düşünce" nedeniyle Bruno sapkınlıktan suçlu bulundu ve 1600 yılında Roma'daki Campo de ’Fiori'deki kazanda yakıldı.

Bu makalede paylaşmaya mecbur olduğumu düşündüğüm bir başka ilginç alıntı da Bruno'nun "Sonsuz, Evren ve Dünyalar: Beş Kozmolojik Diyalog" dan bir yazısıdır:
“Eskiler gözlemledi ve biz de gözlemliyoruz, bazen birşeyler yeryüzüne düşüyor, ya da bazı şeyler yada yakınımızdaki herhangi bir parça yeryüzünü terkediyor...”

Giordano Bruno'dan 2.000-3.000 yıl öncesine kadar geriye gidersek Aztekler, Maya ve eski Mısırlılar gibi büyük antik uygarlıkların Dünya'ya hükmettiği bir zamana varmamız kaçınılmazdır.

Bu eski uygarlıklar Güney Amerika, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika gibi diğer birçok bölgede, mühendislik, matematik, astronomi, tıp vb. alanların gelişmesine öncülük ettiler.

Gelişim seviyeleri çok büyüktü. Örneğin Maya'lar, dünyanın en büyük sanayi öncesi uygarlıklarından biri olarak kabul edildiler.

Mısırlılar, gezegenin yüzeyinde en etkileyici antik yapılardan bazıları olan piramitleri inşa etmişler ve tekerlek gibi “basit” teknolojiler olmaksızın, büyük mesafelerde 50 tondan daha ağır olan devasa taş bloklarını taşımayı başarmışlardır.

İnka medeniyetleri andezit taşlarının bulunduğu taş ocaklarından bu taşları işleyerek çıkarmayı başardılar ve gezegenin yüzeyindeki en etkileyici arkeolojik alanların bazılarını inşa ederek, bunları birbirinden çok uzak mesafelere taşıdılar.

Peki, bunu nasıl yaptılar?
Tüm insan gücü ile mi yapıldı?
Kölelerle mi?
Farkında olmadığımız bir çeşit teknolojiye sahip miydiler?
Ya da bazı eski dünya dışından gelen astronot kuramcılarının öne sürdüğü gibi, başka dünyalıların etkisi de söz konusu mu?

Neyse ki, bu eski medeniyetler tarihlerini olabildiğince iyi bir şekilde kaydetmişler ve etkileyici bir hikayeyi anlatan bir dizi eski yazı, anıt ve figürü arkalarında bırakmışlar.

Şimdi binlerce yıl önce, antik ziyaretçi kuramcılarına göre, uzaylıların dünyadaki antik kültürlerle, binlerce yıl önce temas ettiklerini öne sürdüğü antik heykellere bir göz atacağız:

1) Tanrının el çantası. Bilim adamları, bu gizemli "çantaların" neden dünyadaki eski kültürlerden gelen örneklerde yer aldığını açıklayamıyorlar.
Açıklanamayanlar, A, Dünya dışı ziyaretçiler, Uzaylılara dair kanıtlar, Uzaylı astronotların kanıtları, Antik heykellerdeki uzaylılar, Antik heykellerdeki uzaylılar, Maya heykelleri,

2) Bu heykelde bir çeşit uzay giysisi giymiş bir insansı görünmekte. Bu eski heykelcik MS 600-900 tarihleri arasına kadar uzanmaktadır.

3) La Venta, Tabasco'dan Olmec Anıtı 19, el çantasını elinde tutan bir adamı gösterir.

4) Guatemala'daki El-Baul dikilitaşı.

5) Meksika'da bulunan gizemli Estela.

6) Kral K’inich Janaab’ın Pakal ya da daha çok Kral Pakal olarak bilinen lahitleri, antik uzaylı teorisi söz konusu olduğunda en çok konuşulan konulardan biridir.

7) Bu bir antik astronot olabilir mi?

8) Mısır'da bir antik uzaylı mı?

9) Birde buna bakalım. Bu bir antik astronot olabilir mi?

10) Peki ya bu? Kanıt kabak gibi ortada, burada aslında. Tek yapmamız gereken deşifre etmek.

Yazan & Çeviren & Derleyen: Anu
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »