HABERLER
Dini Haber

MEŞALE


Önerdiğim kanalların listesini bu meşale altında sıraladım. Amacım bu kanallardan haberdar olmayanların ulaşmasını sağlamaktır.

KANALLAR
Din ve Mitoloji Diamond Tema Turan Dursun Üniversitesi
Burhi Efe Aydal İlyas Özkan
Uçaktaki Ateist Kütüphane Görevlisi Doruktaki Beyin

Din ve Mitoloji
Din, mitoloji, arkeoloji, sembolizm, dünya dışı yaşam ve merak duyduğum diğer çeşitli konuları araştıran bir yazar ve çizerim. Sünni bir ailede doğup büyüdüm, 5-6 yıllık bir sorgulama süreci geçirdim. Sonra sadece İslam değil tüm dinlerin insan ürünü olduğuna karar verdim ve din olgusunu terk ettim. Bu sonuca Kur'an'ı Kerim, Hadis külliyatları, İncil, Tevrat, Zebur, Manu yasaları, Kitab-ı Akdes, Puranalar, Avesta vb. kutsal sayılan kitapları inceleyerek, onları hem kendi içlerinde, özellikle de antik insanların efsaneleri yani mitolojileri ile kıyaslayarak vardım.

Araştırdığım konularla ilgili videolar hazırlıyor ve animasyonlar çiziyorum. Hobi olarak Çince ve çeşitli dilleri öğrenmeye çalışıyorum. Diğer yandan araştırmalarım sonucu kapsamlı bilgileri tek kaynakta sunabilmek amacı ile kitap yazıyorum.

Din-mitoloji alanında, internet ortamında makaleler yayınlamaya 2013 yılında, genel konulara değinip, yazıp çizdiğim bir blogum üzerinden başladım. Daha sonra 2017 de bu alana özel bir platform olması gerektiğini düşünerek bu siteyi kurdum.

Mitoloji, arkeoloji, etimoloji ve astroteoloji detaylıca incelendiğinde dinlerin kökenlerinin aslında nerelerden geldiğini, bazı dinlerin neden birbirine çok benzediğini görmek mümkündür. Sizlere tüm bunları hazırlayacağım video ve makaleler ile anlatmaya çalışıyorum ve çalışacağım.

“Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir.” -Thomas Paine

Turan Dursun Üniversitesi
Sendelemeden yürüyen, önünü görebilen bireyleri ancak kitaplar var edebilir. Medenî ülkelerde, neredeyse bir asırlık geçmişe sahip olan sesli kitaplar, bilgi ışığının dijital çağ insanlarına ulaştırılmasında kitaplar kadar gerekli bir araç. Bu düşünceyle kitapların, bilhassa, en fazla susturulmaya çalışılan türdeki kitapların sesi olmak istedim. Turan Dursun Üniversitesi, bu isteğin bir ürünü.

Her şey daha aydınlık, daha güçlü bir Türkiye ve daha güzel bir dünya için.

Diamond Tema
Gerçek adım Diamant TEMA, 1997'de Türkiye'ye taşınmış bir Arnavut göçmeniyim. Toplamda 4 yıl kadar medya sektöründe önce kameraman, sonra da yayın yönetmeni olarak görev yaptım; çeşitli yerel televizyonlar için reklamlar, canlı yayınlar ve belgeseller çektim. Şu anda yine bir medya mecrası olan Youtube'da ilgi alanlarıma dayalı videolar çekiyorum; yani asıl mesleğimin Felsefe, Din veya Tarih gibi alanlarla alakası yok; fakat internette çeşitli E-Dergiler için makaleler yazmış ve yine kişisel blogumda 50 kadar yazı paylaşmış biriyim.

Ayrıca şu anda asıl alanımın RADYO TV olmasına rağmen Mimar Sinan Üniversitesi'nde Felsefe okuyarak kendimi geliştirmeye devam ediyorum. İleri seviyede Arnavutça, İngilizce ve Türkçe, iyi seviyede İtalyanca ve Yunanca biliyorum. Youtube'da paylaştığım videolar haricinde yine akademik çalışmalarda bulunmakta ve felsefe içerikli bir kitap yazmaktayım.

Kütüphane Görevlisi
9 Ekim 2016 yılında açılan Kütüphane Görevlisi Youtube kanalı özellikle geçmiş dönem medeniyetleri ve onların inanç sistemleri temelinde dinlerinin kökenlerine yolculuk yapmaktadır.

Kütüphane Görevlisi kanalında Hz. Muhammed ve Hz. İbrahim gibi peygamberlerin dönemlerinde yaşanılan olayların neler olduğunu inceleyebilirsiniz.

Dinlerin kökeni sayılan Sümerler'in hikayelerini izleyip Gılgamış Destanı hakkında geniş bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Bunları yaparken uzun hikayeler, kısa masallar, dini hikayeler ile geçmişin derin koridorlarında eşsiz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Allah, Tanrı, Rab gibi benzer ifadelerin dinlerin karşılaştırılması ortamında aslında farklarının olmadığını göreceksiniz.

Kütüphane Görevlisi kanalında tarihin derin koridorlarında macera dolu bir yolculuğa çıkacaksınız!

Doruktaki Beyin
İsmail ağa cemaatinin hocası olan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Kendimi bilmeye başladığım yaşlardan itibaren, yaklaşık 20 yıl civarı cemaatin bünyesinde bulundum. Bu süre zarfında ilk dini eğitimleri annemden alarak 8 yaşlarında hem Kur'an'ı çok iyi okumayı öğrenmiş, hem de ilk hatmimi yapmıştım.

Yine bu süre zarfında,17-18 yaşlarındayken yaklaşık 2 yıl kadar medreseye giderek Arapça, Fıkıh, Tefsir, Kıraat, İlmihal vs. alanlarında eğitim aldım. Aynı zamanda Süleymancıların yurdunda da yaklaşık 1,5 yıl kaldım. İsmail ağa cemaatine mensup olduğum halde neden Süleymancıların yurdunda kaldığımı merak edenler olacaktır. Bunun tek sebebi liseye başladığım dönem derslerimin kötü gitmesiydi. Yaklaşık 8 yıllık bir sorgulama sürecinin ardından dini terk ettim.

Uçaktaki Ateist
Ahmet Balyemez olarak Uçaktaki Ateist kanalını yönetmekteyim. Her şeye bir tarih ansiklopedisi ile başladım ve bugün tarih konusunda videolar yapıyorum. Tarih ve Hititoloji öğrenimim bulunmaktadır.

Daha önce yakın Türkiye tarihi ve Osmanlı tarihi hakkında araştırma yaparken, 2008 yılından bu yana dinler tarihini araştırmaya başladım. Bu araştırmamın ilk aşamasında deist oldum. Dinlerin insanların kendi sosyolojik yapılandırmaları nedeniyle ortaya çıkmış birer mit olduğunu görmüş olmam beni buna sevk etti. Sonrasında bir tarihçi gibi Tanrıyı araştırmaya ve tanrı fikrinin ortaya çıkışını araştırarak geldiğim noktada kendimi artık ateist olarak tanımlamaya başladım ve şöyle demeye başladım "ben tanrının olmadığını bildiğim için değil tanrı kavramının nasıl var olduğunu bildiğim için ateistim" diyordum.

2014 yılında Ateizm Derneği oluşumunda yer aldım, ancak kurulumdan önce ayrıldım. Sonra tekrar Ateizm Derneğine girdim ve o dönemdeki yönetimin Cumhuriyet bayramını Atatürk olmadan kutlamaları neticesinde kendi isteğimle ayrıldım ve istifa ettim. 2018 yılında dernek kapanacak denildiğinde tekrar yönetimde yer almak için bana gelen daveti kabul ettim ve yönetimin içinde yer aldım. 2021 yılında ise dernek yönetimi hakkındaki eleştirilerim nedeniyle dernek yönetimi tarafından üyelikten atıldım.

Şu anda Uçaktaki Ateist Youtube kanalında ateizm, dinler ve tarih hakkında videolar Ate-cast adında podcastler yapıyorum.

İlyas Özkan
1972 Aydın doğumluyum. İlkokul mezunuyum. 16-17 yaşlarında dini inancımı, tanrı kavramını sorgulamaya başladım. Bir yandan da meraklı biriydim. Evreni ve evrenin işleyişini, Astronomi bilimini, kısacası bilimsel ne varsa merak ediyordum. Bu bana dinlerin sunduğu bir hayat ve evren modelinden çok daha akla yatkın ve ikna edici geliyordu. İnancımı ve onun tanrısını, peygamberini, kutsal kitabını daha derinden araştırmaya başladım, ve araştırdıkça inancımın daha kuvvetli olmasını beklerken, inancım kalmadı.

17 yaşlarında kendi kendime Almanca öğrendim, daha sonraki yıllarda yine kendi kendime İngilizce, Hollandaca, Rusça, yunanca öğrenmeye çalıştım. Ancak evlilik, iş hayatı, çoluk çocuk derken İngilizce ve biraz da Almanca dışında pek bir şey kalmadı sayılır. Fakat dillere, özellikle kelimelerin orijinal kök anlamlarına çocukluğumdan beri meraklıyım. Bu konudaki araştırmalarım ve bildiklerim yıllar boyu teolojide ve mitolojide çok işime yaradı diyebilirim. Bu araştırmalarım hala devam eder.

Şu anda 28 yıllık ateistim. 2003 - 2008 yılları arasında internette birkaç din üzerine makaleler ve tartışmalar yapılan forumlarında yönetim kadrosunda yer aldım. Bu 28 yıl içinde sadece bir zamanlar inandığım dini değil, diğer dinleri de araştırmaya başladım. Dinleri oluşturan mekanizmaları incelemeye başladım. Tarihsel süreçleri, coğrafi özellikler, kültürlerin, toplumların, devletlerin birbiri ile siyasal ilişkileri derken daha da gerilere dayanan bazı etkenleri de anladım. Mitoloji. Ve tabi mitolojinin de ortaya çıkışını belirleyen etkenler. Doğa ve doğanın işleyişini anlamaya çalışan antik insanın hayatta kalma mücadelesi içindeki, korkuları, umutları. Ve tüm bu sürekli tekrarlanan doğa döngüsünün alegorik anlatımları.

Youtube'daki kanalımda dinlerin ve mitolojilerin temelleri ve etimoloji konusunda bu araştırmalarımı paylaşıyorum.