HABERLER
Dini Haber

İNANÇTA 2 YÜZLÜLÜK VE YANSIMALARI

Yazan: A.Kara
alevilerin sessiz oruçları, din, din ve mitoloji, islam hoşgörü, islamiyet, orucun amacı, orucun anlamı, oruç, oruç tutuyor diye, ramazanda etrafa saldıran, tahammülsüz dindar, yobaz şiddeti, Ramazan ayı gelirken, yani daha ay gelmeden ben kendi kendime "hulen kim bilir şimdi yine neler saçmalayacaklar, o övündükleri hoşgörülerini ve sözde barış sembolü olan inanışlarını nasıl yansıtacaklar, çevreye ve tüm insanlığa nasıl huzur dağıtacaklar" diye düşünmüştüm ve ne umduysam onu buldum, yani gördüklerim beni hiç şaşırtmadı diyebilirim.

Daha önce yazdığım bir yazım vardı, "Bu neyin orucu?" diye, onda anlatmaya çalıştıysam da proteini beyin yerine sakala, badem bıyığa ve üreme organına giden yobazlara izah edemedim sanırım eylemleri ile ibadetleri arasında nasıl çelişkiye düştüklerini...

Bakın mesela Eminönü'nde sarıklı bir cücükbaş, dondurma yiyen çocukları tehdit etmişti, Ramazan ya güyya, çocukların milletin önünde dondurma yememesi gerekiyor bu küçük beyinli koca sakallı andavala göre.
Yahu sevgi koyayım dilimde tüy bitti anlatamıyorum, lan oğlum zaten orucun anlamı bu, nefis terbiyesi değil mi amaç? O zaman tabi ki etrafında yiyen içen olacak, sende bakacaksın, hatta canın çekecek ama yemeyeceksin, ki açın halinden biraz anla, nefsini terbiye et (gerçi benim açın halinden anlamam için aç kalmama gerek yok, bunun için mantık ve vicdan yeterli. Ben sizin inancınız gereği diyorum).

Hulen deist olmadan önce, belkide 17-18 yıl oruç tutmuşumdur, oruçluyken yemek yiyen, bir şeyler içen hiç kimseye bakıp "vay goduğumun oğlu, ramazanda yiyip içiyor bak hele bak" demedim. Bunun sebebi ise yaptığım ibadetin hem mantığını sorgulamam hem de "KİŞİ HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNE SAYGI" idi.

Kişi haklarına saygı ne demek bilir misin?
Sen aç kalacaksın diye, aç kaldığında sevap kazandığına inanıyorsun diye, başkasının da aç kalmasını beklememek, önünde yiyip içmesine karışmamaktır. Yeme-içme-yaşam kişinin HAKKI dır. İnancını alıp başkalarının g-tüne sokmaya çalışırsan, ondan sonra da dinin aleyhinde söylemler görürsen, lütfen zırlama ortalıkta. Ne ektin ki ne biçesin?
Oruç tut, ama eğer oruç tutuyorsun diye beni kısıtlamaya kalkacaksan, inancını dötümüze dötümüze dayayacaksan tutma, ha ama illa da dayamak istiyorum, hoşuma gidiyor diyorsan yardım kampanyası başlayıp bir sürü dildo kargolatabilirim size bir yerlerinizi dayamanız için.

Tabi ki bana göre alevilik de İslamiyet gibi hikayelerden ibaret, yani "Neden deist oldum" yazı seriilerimdeki yazdıklarım zaten alevilik içinde geçerli. Fakat bir gerçek var, bence aleviler Müslümanlardan daha saygılılar. En basit örneği; Müslümanlar genelde Alevileri beğenmezler, hatta büyük çoğunluğu aleviler hakkında kötü söylemler içinde yetişir. Karadenizli bir sülale ve dindar bir mahalle/semt ortamında bunu çokça gördüm. Ne olursa olsun, devasa bir gerçek var, o da Alevilerin ibadetlerini yaparken sizler gibi inanmayanları kısıtlamadığı, haklarına tecavüz etmediğidir! Neden hiç oruç tutarken başkası önünde yiyor diye küfreden, dayak atan alevi göremiyoruz sordunuz mu hiç filtreli beyinciklerinize? (iç sesim bir yandan Alevilerin sayısı Müslümanlar kadar çok değil, o kadar kalabalık olsalar onlar da ortalığa çıkıp aynı şeyleri yapabilirler diyor, ama ne kadar haklı bilemiyorum)

Konu kaydı biraz toparlayayım, eğer açın halinden anlamak için empati yapmak yerine aç kalman gerekiyorsa, git aç kal özgürsün, hatta aç kalıyorsun diye yiyenleri darp edecek kadar yobaz biriysen oruç süreni uzatıp ölüm orucu tutmanı şiddetle tavsiye ederim. Vicdanlarınız, hak hukuk anlayışınız bile öyle körelmiş ki, yok efendim Hz.Ömer'in adaleti şöylediydi, beyleydi, beyle yapardı, şeyle yapardı diye ballandıra ballandıra anlatırsınız ama kendinizde o anlattıklarınızın nedense hiçbir yansımasını göremiyoruz.

Madem bu kadar adaletlisiniz, neden hiçbirinizin sizin dininizden olup şiddet uygulayanları, tehdit edenleri, tecavüzcü hoca ve vakıfları eleştirdiğini göremiyoruz? Nerede o yüce ADALETİNİZ ? Yanlış her yerde yanlış değil mi? Yoksa Müslüman yanlış yaptığında diğer Müslümanın görevi onu görmezden gelip üzerini örtmek mi?
La dur bunu deyince beni bi gülme tuttu ahahaah, camiye gittiğim günlerden hocanın bi vaazı aklıma geldi. Hoca vaazında o gün demişti ki, "müslüman müslümanın ayıbını örterse, Allah'ta onun günahlarını örter". Üstteki yazıyı yazınca birden aklıma geldi nan. Vay arkadaş ne flash back ama :D


Yani sanırım bu vaazların etkisi olsa gerek, sizden olan biri pislik yaptığında görmezden geliyor, ayıplamıyor, 2 kelime etmiyorsunuz. O zaman üstünü kapatarak bir adalet uygulanamayacağına göre inanç sisteminizdeki bir soruna daha ister istemez girmiş oldum. Görmezden gelinen şeyin adı adalet olamaz, neyse masallara ve inanmaya devam...

İkinci bahsedeceğim şey ise, minibüsteki etekli kıza tekme ve yumruklama olayı.
Olayla ilgili konuşmadan önce sormak istediğim bazı sorular var:

1) Kısa etekli birini gördüğünde size giydirilmiş gibi mi hissediyorsunuz? yada ne bileyim birisi gelip size de zorla kısa etek giydirir diye mi endişeleniyorsunuz?

2) Benim dinim bana senin dinin sana diyen, peygamber olduğu için yolundan gittiğinizi söylediğiniz Muhammed'in bu sözüne ne kadar uyuyorsunuz? Harbiden de sizinki size bizimki bize mi? Öyle ise, senin dininde kapanmak şart ise, senin dininden olmayanın inancı ve buna göre yaşaması neden Coni sins dötünüze dayanmış gibi rahatsız ediyor?

3) Hoşgörü dini olduğunu iddia ettiğiniz inancınızı yaşamaya kalkarken ilkel insanlar gibi sürekli şiddete başvurduğunuzun, hoşgörüden zerre pay alamadığınızın farkında mısınız?

4) Şu sıralar birçok ülkede uyanan islam karşıtlığının sebebini sürekli atın zikine, emperyalistlerin oyunlarına bağlamak, "ABD oyunu la bu", "İsrail oyunu la bu", "bunlar müslümanları çekemiyiii" diyerek düşmanlık beslemek, kaytarmak ve kendinizi kandırmak yerine hiç şunu dediğiniz oluyor mu? (ki sanmam):
"Bizi istemiyorlar çünkü, çok fazla şiddet yanlısıyız, kişi hak ve özgürlüklerine zerre saygımız yok, dondurma yiyen çocuk gördüğümüzde dövesimiz, kısa etekli birini gördüğümüzde dövesimiz (bazen de tecavüz edesimiz) geliyor.
Yoksa içinizden bunlar geçtiği halde o "her şeyi bilir, içimizdekileri bile duyar" dediğiniz Allah'ı dışarıdan farklı konuşarak, kandırmaya çalışarak çelişkilerde mi boğuluyorsunuz?

5) Açık konuşalım, kapalı olmayan kadına karşı şiddet isteğinizin en büyük ve temel sebebi; abilerinizin verdiği kızlarla evlenmiş olmanız, görücü usulüne mecbur kalıp "napalım bize de bu çıktı" diyip sabretmeye çalışmanız, inandığınız Allah emretti diye istemediğiniz biriyle birlikte olmanız ya da "kaş-bıyık almak günahtır" diyip ortalıkta rahmetli dedem gibi gezen karılarınız olabilir mi? (eş diyecektim ama siz genelde karı yada hatun dersiniz) Yani "kedi ulaşamadığı ete mundar dermiş" sözündeki kedi siz olabilir misiniz?

Siz bu soruların cevabını düşünürken ben yazmaya devam edeyim. Şimdi kalkıp dallamanın biri, minibüsteki kızın giyiminden dolayı "Ramazanda böyle giyilir mi leaaaghhhhkkk" diyip tartaklıyor. Peki kim önemsiyor? Hangi kanalda haber yada kaç dakika, kaç kez haber olduğunu gördük? Rabia rabia diye yırtınan arap sempatizanı toplumun ve ülke yetkililerinin kendileri gibi olmayanlar şiddete uğradığında görmezden gelmeleri imanın şartlarından mıdır?

Kızı darp edip hakkını çiğneyen, psikolojisini bozan bu zikko kafalıyı serbest bırakan mahkeme kimin ve neyin mahkemesidir? Kız türbanlı olmadığı için mi adam serbest bırakılıyor veya olay ses getirmiyor? Sizin Hz.Ömer sitili adaletiniz sadece türbanlılar için mi işliyor? Bir işçinin aylık maaşını oturup tek bir iftar sofrasında ziyafet çekerek kalın bağırsağına yollayan godomanların çocukları ve onların türbanlı tanıdıkları değilseniz sizi döven kişiler ceza almıyor mu?

Bakın, din ve siyaset hiçbir zaman ayrı olamamıştır, çünkü dinlerin çıkışı da tamamen siyasidir. Siz dini inançlarınızda 2 yüzlü oldukça, bunun yansımalarını hem halkın arasında hem de siyasette görüyoruz. "Benim türbanlı bacılarıma bilmem ne yaptılar" cuma günü yayınlayacağım diye iftira atıp karalama kampanyası yürüterek halkı birbirine düşürüp ayıran zihniyet, 1500 cuma geçmesine rağmen bahsettiği görüntüyü nedense yayınlayamamıştır. Gel gelelim ki, nedense aynı hassasiyeti, aynı saygıyı ve koruma içgüdüsünü kendisi ile aynı düşünmeyen, aynı din ve görüşten olmayanlar için uygulayamamıştır. Minibüste türbanlı bir kadına şiddet uygulayan diğer kadını tutukladınız, ama türbanlı olmayan kadın dayak yediğinde tutuklanacak bir şey görmediniz, bu da "Z-KEYİM SİZİN SÖZDE ADALETİNİZİ" dememiz için oldukça yeterli bir sebep.

Rabia işareti yapmakla, parmağın tekini tutup çük gibi sallayarak "bu ne biliyor musun? tek millet tek" demekle TEK MİLLET olunmaz. Çifte standart uygulayarak, sadece senin gibileri görüp diğerlerini köşeye itip görmezden gelerek, hak ve hukuku sadece ebene uygulayarak tek millet falan olamazsın, sadece laf !

Demem o ki hacı dayılar, trilyonlarca kez, onlarca yazımda söyledim ama tekrar söyleyeyim:
Sen istediğin kadar, islamiyet hoşgörü dinidir, senin dinin sanadır, yok efem nefsimizi terbiye ediyoruz, yok efem müslüman emin olunan kimsedir, yok efendim bizi karalamak için yapıyolar biz şiddete başvurmayız de, ne dersen de, bir gerçek var ki, çoğunuz 2 yüzlüsünüz. Hem dediklerinizde, hem yaptıklarınızda. Dilinizden çıkan ile yaptıklarınızın, süsleyerek anlattıklarınız ile yaşadıklarınızın birbiri ile zerre ilgisi yok...

Ben ne dersem diyeyim biliyorum ki sizler:
 • Tecavüz edilen çocukların haberlerini gizlemeye ve hatta utanmadan tecavüzcüleri savunmaya,
 • Oruç tutmadığı için dayak yiyenler için "oh ooohhh" diyip zevkten boşalmaya,
 • Kapalı olmayan biri kaza geçirdiğinde yada darp edildiğinde g-tünüze kına yakmaya,
 • Mağdurdan çok eylemi yapanı tuhaf bir şekilde savunmaya,
 • Kişinin hak ve özgürlüklerine saygı göstermek yerine araya sürekli inancınızı ve sakalınızı sokmaya,
 • Kendinizi ve inancınızı sürekli öven hadisler, ayetler, rivayetler falan anlatıp içten içe "hehehe bak ne kadar doğru bir dine inanıyorum görüyor musunuz, çok iyiyiz biz yeaaa, bunlar hep kafir haminagoyim" derken diğer yandan insanlara hayatı dar etmeye,
 • Dondurma yemek için dışarı çıkan çocukların gününü zikmeye,
 • Her fırsatta mağdur edebiyatına başvurmaya,
 • Ne olursa olsun, sırf işinize gelmediği için "gerçek islam bu değil" demeye,
 • Sanki zorla ağzınıza tıkıyormuş yada bittiğinde şişesini anüsünüze sokuyormuş gibi içkisini adam gibi içene küfür ve şiddete
 • Kerhane, sigara ve alkolden gelen paralarla imam maaşı ödemeye
DEVAM EDECEKSİNİZ...

Dünya vatanım, tüm insanlar kardeşim ve iyilik yapmak dinimdir. "Thomas Paine"
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »