HABERLER
Dini Haber

ŞİNTOİZM NEDİR?

Şintoizm, Şintoizm nedir, Şinto, Japon dini, Japonların dini, Etnik Japon dini, Tanrısı olmayan dinler, Kutsal kitabı olmayan dinler, din, Etnik dinler, uzakdoğu dinleri, Kami inancı, Şinto, her şeyden önce, Japon halkının eski kültürünü derin bir şekilde ifade eder. Bu bakımdan, belirli belirli etnik gruplarda uygulanan Siyah Afrika'nın animist dinlerinden çoğuyla karşılaştırılabilir. Felsefi ve dini açıdan birçok uygarlığa göre şaşırtıcı görünebilecek Şintoizm dini, 100 milyondan fazla insanın gelişmiş bir ulusunun varlığıdır.

Şintoizm'in özü, kami , tapınaklar ve çeşitli ritüeller olarak adlandırılan görünmez spiritüel varlıklara ve güçlere olan özveridir. İnananlar için Şintoizm dünyayı açıklamanın bir yolu değil, kami ile iletişim kurulmasını sağlayan ritüellerdir. Önemli olan da budur.
Kami, Tanrı ya da Tanrılar değildir. Kami'ler insanlarla ilgilenen ruhlardır, bu ruhlar onlara olan ilgiyi takdir edip mutlu olmalarını ister, doğru muamele görürlerse insanlara sağlık, iş hayatında başarı ve iyi sınav sonuçları gibi faydalar sağlayarak onlara ilgi gösteren insanlara yardımcı olurlar.

Shinto çok yerleşik bir dindir ; inananlar, dini bütün olarak kendi evlerine tapınak yapmakla daha çok ilgilenirler. Birçok Japon evlerinde küçük tapınaklar sunulur.

Bununla birlikte, ülkenin dört bir yanından ziyaretçilerin ilgisini çeken türbeler olan resmi olmayan bir ulusal dindir. Çünkü ritüel yerine inanç Şinto kalbidir, Japon insanlar genellikle bir din olarak özellikle Şintoizm'i düşünmüyorum, bu sadece Japon yaşamın bir parçasıdır diyorlar. Bu sayede Şintoizm yüzyıllardır Budizm ile birlikte mutlu bir şekilde yaşama imkanı sağlamıştır çünkü Budizm'in karşısına ikinci bir din çıkmamıştır.
  • Çinceden gelen Şinto (Shinto) adı, Shen (ilahi varlık) ve Tao ('yol') ve 'Ruhların yolu' anlamına gelir.
  • Tapınak festivallere katılmak yerel toplulukları birbirine bağlamada büyük rol oynamaktadır.
  • Yeni yıla girerken tapınaklar Japonya'da en popüler ortak ulusal etkinliktir.
  • Şintoizm özellikle Japonya topraklarında yoğunlaştığı için açıkça "etnik" bir dindir. Bu nedenle Şintoizm, misyonerlik çalışmalarına pek ilgi duymaz ("keşke hiçbir din misyonerlikle uğraşmasa" demeden edemeyeceğim) ve doğduğu ülkesinin dışında nadiren uygulanmaktadır.
  • Şintoizm, insanları temelde iyi görür ve orijinal günah veya "düşmüş" insanlık kavramına sahip değildir.
  • Manevi de dahil olmak üzere her şey, bu dünyanın bir parçası olarak yaşanır.
  • Şintoizm'in hayali evren gibi bir kutusu yoktur.
  • Şintoizm'de, insanlara önemli etik ilkeler öğretilir ,ancak hiçbir emri yoktur.
  • Kurucusu yoktur.
  • Tanrısı yoktur.
Yazan: Anu
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »