HABERLER
Dini Haber

OH MY GOD

Yazan: A.Kara
film önerisi, dini film, deizm film, tanrı film, aman tanrım filmi, akshay kumar filmi, tanrı inancı filmi, hint dini filmi, dini eleştiri, din sorgulayan film, Din ve mitoloji,dini filmler
Çoook uzun yıllardır din ve inançlarla ilgili aklıma takılan konular olmuştur sevgili okur (dini sorgulama başladığım ve deizme ilk adım attığım saniyelerdeki arayışlarım sırasında). Çünkü bana göre Tanrı insanların koyun gibi olmasını istememiştir; insan düşünmeli, sorgulamalı, korkmadan inanmalıdır.

Neyse, öncelikle filmin adı "Oh My God". Hint yapımı, başrolde Akshay Kumar reyiz var (oyunculuğunun hakkını vermekle kalmayıp, yanında eşantiyon bile dağıtıyo). Filmi izledikten sonra biçok konuda hissettiklerime tercüman olması dolayısıyla çok şaşırmıştım, sanki beni duymuşlarda, benim için bollywood filmi çekmişler gibi nan. Senaryoyu yazanın zekasına ve kalemine hayran kaldım, adı Bhavesh Mandalia.

Peki ben bu filmi neden çok sevdim? Şöyle izah edeyim;
Hep dikkatimi çeken şeyler vardı; dini ticari amaç olarak kullanan, sözde dindar kesim, hatta din adamları. Dünya öyle biyere gidiyor ki, ileride bir hoca çıkıp "dua satıyoruz, parasını verin ben sizin yerinize okurum" dese, hiç şaşırmıycam. İşte filmde bunu çok güzel ele almışlar. Hindistan da gelenek diye tapınaklara bağışlanan tonlarca sütün gizli giderlerden kanalizasyona akıtılması, inançlı olduklarını kanıtlamak için kafasını kazıtan insanların saçlarının paketlenip dış ülkelere peruk vs gibi ürünlerin yapımı içi satılması. Kiliselerin insanların inançlarını sömürerek onlardan para tırtıklaması; daha neleeeer neleeer...

Filmin başında başrol oyuncusu bi ateist. Fakat film çok farklı bitiyo; çünkü baş roldeki ateist sorgulayan, ve aslında Tanrı'ya inanmadığı halde, inanıyormuş gibi geçinip din üzerinden pirim yapan sahte alimlerden daha inançlı birisi ve farkında değil.

İnsanların dini putlaştırmasına, ticarete dökmesine ve Tanrı inancını saptırmasına çok güzel değinilmiş bi film. Aslında film hakkında yazmayı düşündüğüm çok şey vardı sevgili okur; fakat hassas bi konu olduğu için yazdıklarımın çoğunu tekrar tekrar siliyorum; benden bu kadar . Filmdeki birçok şeye %100 katılmasam da, farklı inançlara sahip arkadaşlarda olacağı ve ne olursa olsun izlenen ve okunan her şeyin iyi yada kötü insanın ufkunu genişlettiğini düşündüğüm için mutlaka izlemelisiniz diyorum. Din temalı, sayılı güzel filmlerdendir, iyi seyirler :)

Yazan: Anu
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »