HABERLER
Dini Haber

RAHİPLERİ CİNSEL İSTİSMARDAN SORUMLU TUTMAK NEDEN ZOR?

Dini Haber, Haberler, Cinsel istismar, Kiliselerdeki cinsel istismarlarda artış, Kilise cinsel istismar,Papa Francis'in mektubu,Vatikan cinsel istismar
Büyük bir jüri raporu kısa süre önce Katolik Kilisesi'nde çocuk cinsel istismarının şaşırtıcı düzeylerini buldu. Altı piskoposluk bölgesinde 1000'den fazla çocuğun cinsel tacizini ortaya çıkardı ve 301 rahibe olayın faili olarak isimlendirildi. Ayrıca dini görevlilerin suistimali göz ardı ettikleri de kayıtlara geçti.

Buna karşılık, Roma Katolik Kilisesi başkanı Papa Francis "Tanrı'nın İnsanları" na hitaben bir mektup yazdı:
"Utanç ve tövbe ile, bir topluluk olarak olmamız gereken yerde olmadığımızı, zamanında hareket etmediğimizi, birçok canlıya verdiğimiz zararın büyüklüğünü ve ağırlığını kabul ediyoruz. Küçüklere hiç ilgi göstermedik; Onları terk ettik."
2001'den beri merkezileşme hareketinde Vatikan, piskoposun çocuk cinsel istismarına ilişkin tüm kanıtlanmış iddialarını İnanç Doktrini için Cemaatine göndermesini şart koştu. İnanç Doktrini için Cemaat Vatikan'da bulunur ve genellikle güçlü bir Kardinal tarafından yönetilir.
İşi "inancı teşvik etmek ve korumak"tır.

İnanç Doktrini Cemaati, piskoposun standart bir duruşma yürütmesini, bir kişinin kendi başına gerçekleştirmesini veya görevden alma veya görev devamının kabul veya reddetmesini söyler. Rahipler kararlara ve cezalara itiraz edebilirler. Vatikan bazen rahipleri kovmak isteyen piskoposları bile geçersiz kılar.

Tamamen kendi yetkileri dahilinde olmasına rağmen Papa Francis kanuna aykırı çocuk cinsel istismarı konusunda Kanun Kurallarını değiştirmemiştir.

Haber Tarihi: 29/08/2018
Kaynak: RNS
« ÖNCEKİ YAYIN
SONRAKİ YAYIN »

Hiç yorum yok